Zubní korunky jsou speciální pevné zubní náhrady, kterými se ošetřují zuby, jejichž vlastní korunková část byla příliš oslabena např. zubním kazem či úrazem a již není možno zhotovit klasickou výplň.
Podmínkou ošetření je zachování pevného kořene zubu, na který se, zjednodušeně řečeno, korunka přichytí. Pro aplikaci je nezbytná úprava stávajícího zubu obroušením. Ošetření se provádí v lokální anestezii a je tedy nebolestivé. Korunky se následně zhotovují v zubní laboratoři na základě otisků, a to z různých materiálů či jejich kombinací – celokeramické, metalokeramické, celoplášťové kovové nebo pryskyřičné (plastové). Za ideální je dnes považována korunka celokeramická, jejíž zhotovení i nasazení lze díky technologii CEREC, kterou naše klinika disponuje, zvládnout během jedné jediné návštěvy lékaře.
Fotokompozitní výplň (bílá plomba) je nejžádanější způsob ošetření zubního kazu. Provádí se pomocí speciální dentální pryskyřice vytvrzované ozářením polymerizační lampou.
Materiál se používá i k ošetření zubů v předním, viditelném úseku chrupu, neboť splňuje vysoké estetické nároky. K dispozici je široká paleta odstínů, takže výplň je nerozeznatelná od povrchové vrstvy skloviny. Výhodou je, že oproti amalgámovým výplním je vrtání zubu šetrnější – stačí odvrtat jen zkaženou část zubu, kompozitní výplň proto může být menší. Zub s výplní je navíc možné okamžitě po ošetření zatěžovat.
Parodontologie je samozřejmou součástí stomatologie a zabývá se závěsným aparátem zubu (parodontem), prevencí i péčí o něj v případě onemocnění.
Parodont a jeho zdraví jsou ovlivněny zejména kvalitou zubní hygieny. Při špatném čištění zubů na povrchu zubu ulpívají povlaky a bakterie, zubní kámen a v důsledku toho dochází k překrvení, onemocnění a zánětu dásní a vzniká parodontitida. Projevuje se krvácením dásní, bolestivostí, ústupem dásní, viklavostí zubů apod. Léčba onemocnění parodontu je vždy dlouhodobá, základem je dokonalá hygiena a po konzultaci s lékařem vhodná léčebná terapie s cílem zachránit dásně a udržet chrup pacienta co nejdelší dobu ve funkčním stavu.
Branemarkův most je speciální zubní náhrada, která esteticky i funkčně řeší ztrátu všech zubů, a to jak v dolní, tak i horní čelisti.
Náhrada se upevňuje našroubováním na několik implantátů zasazených do čelistní kosti v přední partii zubního oblouku. Toto upevnění je přitom natolik pevné, že můstek může být protažen i do zadních partií a nahradit tak i zadní zuby (stoličky). Branemarkův most tvoří kovová konstrukce v kombinaci s keramikou či pryskyřičnou bází. Výhodou je, že díky způsobu upevnění lze náhradu kdykoli vyjmout, upravit, opravit či vyčistit a znovu našroubovat. Pacient musí počítat s tím, že finální náhradu získá asi za 12 měsíců, neboť po zavedení implantátů je nutné nechat je určitou dobu tzv. vhojit, aby byly v čelisti pevně ukotveny. Pro zajištění funkčních a estetických požadavků nosí pacient v této době provizorní náhradu.
Před každou protetickou úpravou chrupu a zhotovení jakékoli zubní náhrady je nezbytné pečlivé vyšetření a zhodnocení všech faktorů, které mohou ovlivnit kvalitu, funkčnost a estetickou stránku zubní náhrady.
Každý pacient je se všemi možnostmi léčby či řešení seznámen a je s ním detailně konzultován také protetický plán. Ten zahrnuje podrobný plán všech ošetření, přehled jednotlivých kroků péče (s ohledem na potřebné zákroky, hojení, zavedení implantátů apod.), její časovou náročnost, ceny protetických prací a informace o záruce na provedenou práci. Pacient tak má ještě před zahájením prací přesný přehled o tom, co ho čeká, jaká ošetření, zákroky a v jakém časovém období je nezbytné podstoupit. Plán přispívá k větší důvěře mezi lékařem a pacientem a během léčby odpadá napětí a stres z nečekaných postupů a nejasné finanční náročnosti všech prací.
Endodoncie je obor stomatologie, který se zabývá ošetřováním kořenových kanálků zubů postižených nemocemi zubní dřeně a zubního nervu v důsledku neošetřeného zubního kazu či úrazu.
Ošetření zubu je velmi náročné jak na pečlivost a zkušenost lékaře, tak na čas (ošetření vícekořenových zubů – stoliček – může trvat i 4 hodiny). Během ošetření se lékař zaměřuje na zastavení zánětu, dokonalé očištění kořenového kanálku, dezinfekci a uzavření zubu.
CEREC je moderní technologie, která přináší nové možnosti zhotovení zubních náhrad. Jedná se o unikátní přístroj, jenž pomocí speciálního robota, počítačového vybavení a frézovací jednotky dokáže vyhodnotit, navrhnout a zpracovat celokeramické zubní náhrady – korunky, fazety, výplně či můstek.
Výhodou je zhotovení i nasazení náhrady během jedné návštěvy lékaře, dokonalý přirozený vzhled protetické práce, její maximální přesnost, dlouhá životnost, barevná stálost a bezpečnost.
Zubní implantáty nahrazují jeden nebo více chybějících zubů, resp. jejich kořenovou část. Upevňují se přímo do čelisti a slouží jako opora částečných i celkových náhrad.
Zavedení implantátu se provádí v rámci ambulantního chirurgického zákroku, který trvá 30–90 minut. Po zákroku je nutné 3–6 měsíců nechat implantát tzv. vhojit, aby byl v čelisti pevně ukotven. Teprve poté se přistupuje k nasazení další části implantátu včetně zubních náhrad – korunka, můstek, celková náhrada.
Dentální hygiena, neboli profesionální čištění zubů, je neodmyslitelnou součástí preventivní péče, protože jedině čistý zub nemůže onemocnět.
Předchází častým onemocněním v dutině ústní (tj. zánětům dásní a následnému krvácení, zubnímu kazu, parodontóze) díky včasnému odstranění zubního kamene a povlaků, instruktáži správného čištění zubů, výběru správných mezizubních kartáčků a jiných pomůcek, které Vám pomohou k dokonalému zdravému úsměvu.
Zubní miniimplantáty jsou malé samořezné čepy vyrobené z vysoce odolné titanové slitiny, které jsou zavedeny do čelistní kosti. Slouží k pevnému spojení zubní náhrady s čelistí.
Jsou ideálním řešením, pokud se při jídle, smíchu, kýchání či mluvení potýkáte s obavami, zda se vám zubní náhrada neuvolní. Miniimplantáty se zavádějí při ambulantním zákroku, který trvá asi 2 hodiny, ihned poté je možné nasadit zubní náhradu a miniimplantát zatížit.
Keramické fazety nabízí moderní řešení estetických vad předních zubů. Jedná se o tenké plátky z keramiky, které se nalepují na přední plošky zubů s cílem zlepšit vzhled, barvu či tvar zubů.
S jejich pomocí lze tedy vyřešit nevzhledné mezery mezi předními zuby, zabarvení, ulomení, poškození zubů anebo drobné anomálie v postavení zubů ve viditelném úseku chrupu. Výhodou faset je, že nutnost broušení zubů je oproti klasickým korunkám snížena na minimum a v některých případech není nutné zuby brousit vůbec. Moderní technologie CEREC umožňuje zhotovení finálních faset během jediné návštěvy ordinace.
K extrakci – vytažení – zubu se přistupuje v případě, kdy veškeré možnosti terapie selhaly a další zachování zubu není možné.
Důvodem může být poškození zubu zubním kazem, ulomení korunkové části, zlomení kořene, úraz čelisti, pokročilé parodontózní změny, atd. Odstranění zubu je někdy také nutné z ortodontických důvodů a velmi běžné jsou extrakce zubů moudrosti, které by jinak působily celou řadu problémů. K extrakci se přistupuje po důkladném zvážení všech terapeutických možností, stavu zubu a zdravotního stavu pacienta. Výkon se provádí v lokální anestezii a je proto nebolestivý. Pacient je vždy poučen o průběhu extrakce, možných komplikacích i následné péči.
Bělení zubů je kosmetická procedura ve stomatologii, která neodstraňuje nic ze zubní tkáně, jak je někdy mylně interpretováno, ale jedná se o chemický proces, kdy ve sklovině dochází k přeměně dvojité uhlíkové vazby na jednoduchou a dochází tak k zesvětlení pigmentací.
Augmentace je chirurgický zákrok spočívající v doplnění a zesílení vlastní čelistní kosti nejčastěji umělým materiálem nebo, při větších defektech, transplantací vlastní kostní tkáně odebrané například z brady, holeně či kyčelní kosti.
K doplnění kosti se přistupuje při nedostatečné tloušťce kostí nutné pro zavedení a upevnění zubních implantátů. Příčinou úbytku kosti bývá parodontóza, záněty, úrazy i dlouhodobá ztráta zubů resp. nezatěžování kosti v bezzubé části. Zákrok se provádí v anestezii, případně v analgosedaci. Je třeba počítat s delší dobou hojení (6–9 měsíců), která je nezbytná k regeneraci kosti, k prorůstání nových kostních buněk, kdy kost získá pevnost a potřebný objem.
Zubní můstek slouží jako náhrada zcela chybějícího zubu nebo více zubů. Zuby ohraničující mezeru vzniklou po ztrátě zubu se obrousí a slouží tak jako pilíře pro můstek, který mezeru přemosťuje.
Na stejném principu funguje i můstek kotvený na implantátech, kde jako pilíře slouží implantáty. Můstek se zhotoví v laboratoři dle otisků a požadavků lékaře a v ordinaci jej následně lékař vyzkouší a na obroušené zuby či implantáty upevní. V současné době se používají celokeramické a metalokeramické můstky. U metalokeramických tvoří základ kovová konstrukce, na kterou se napaluje vrstva keramiky. Výrobu a nasazení můstku lze většinou zvládnout během dvou návštěv ordinace. Celokeramické můstky splňují maximální estetické a funkční nároky, zhotovení i nasazení můstku menšího rozsahu lze díky nejmodernějším technologiím (CEREC) zajistit během jedné návštěvy lékaře.
Použití speciálního stomatologického mikroskopu zde má zásadní význam, neboť umožňuje mnohonásobném zvětšení zubních struktur, které jsou pouhým okem těžko rozpoznatelné a bez optických pomůcek neošetřitelné.
Mikroskop zaručuje dokonalé osvětlení a zpřehlednění ošetřovaných zubů, usnadňuje práci, zlepšuje výsledky ošetření a umožní ošetřit i ty zuby, které by jinak musely být vytrženy.
Ortodoncie je specializovaný obor zubního lékařství, který se zabývá diagnostikou, prevencí a léčbou anomálií v postavení zubů, zubních oblouků a čelistí. Zaměřuje se na všechny vady a deformace zubů, čelistí a obličeje.
Ty mohou být získané geneticky – postavení zubů, nepravidelnosti růstu zubů, postavení čelistí anebo získané např. cucáním palce či hraček, vlivem onemocnění, úrazů, předčasné ztráty mléčných zubů apod.
Ortodontická léčba předchází řadě problémů. Správné postavení zubů totiž ovlivňuje nejen estetický vzhled člověka, ale také správnou funkci chrupu, usnadňuje provádění ústní hygieny a snižuje kazivost zubů, předchází zánětům dásní, onemocnění čelistního kloubu a také umožňuje zlepšit nebo odstranit i těžší vady řeči.
Vady v postavení zubů se upravují pomocí speciálních snímacích nebo fixních aparátů (rovnátek), které pomohou zuby posunout – usadit – do ideální pozice.
Dětská stomatologie (pedostomatologie) se zabývá péčí o zuby u dětských pacientů, sleduje vývoj jejich chrupu a napomáhá předcházet rozvoji ortodontických vad.
Přestože mléčný chrup je jen dočasný, péče o něj je v dětském věku velmi důležitá, a to pro správný vývoj a růst stálých zubů. První návštěva v ordinaci dětského stomatologa by měla proběhnout nejpozději v 1. roce dítěte.